Plac Zamkowy 1/13 czynne od poniedziałku do niedzieli 11:00 - 19:00

Tomasz Koclęga

Urodzony w 1968 roku w Zawierciu.

Wykłada rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1993 roku. Studiował w w pracowni rysunku i malarstwa prof. Jacka Rykały oraz pracowni litografii prof. Adama Romaniuka.

W latach 1994-1995 pracował jako asystent w Zespole Sztuk Plastycznych na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. 
W latach 1996 – 2007 pracował w Liceum Sztuk Plastycznych w Zabrzu, później w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych oraz Liceum Plastycznym, gdzie prowadził zajęcia  z rzeźby.  Przez dziewięć lat pełnił również funkcję wicedyrektora, a przez ostatni rok pracy był dyrektorem szkoły. W latach 2007 – 2013 pracował Śląskiej Wyższej Szkole Informatyczno – Medycznej w Chorzowie, na kierunku grafika, prowadząc zajęcia z rzeźby i modelowania form przestrzennych. Od 2009 roku pracuje jako wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Zgobył liczne nagrody na największych i najbardziej prestiżowych konkursach rzeźby w śniegu, takie jak: The Best Craetivity Award w Harbinie w Chinach ( 2014 i 2016), The Bronze Award w Harbinie, w Chinach (2015),Award of Nayoro City w Nayoro, w Japonii (2016) oraz The Fourth Prize w Sapporo, w Japonii ( 2015 i 2017 ) II Nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na Mistrzostwach Polski w Rzeźbie w Śniegu w Szklarskiej Porębie ( 2018 )

Wielokrotnie prezentował swoje rzeźby w przestrzeniach publicznych, różnych miast. Do ostatnich prezentacji należą: Refleksja w Wilnie na Litwie, Pieta w St.Louice w USA, Kamień w Pacółtowie, Bliskość w Bratysławie, Dotyk w Nayouro w Japonii, Trud w Świętochłowicach, Gniazdo w Zawierciu, Samotność w Harbinie w Chinach, Zależność w Chrzanowie, Touch and go w Sapporo, w Japonii, Codzienność w Harbinie w Chinach, Nieśmiałość w Siemianowicach, Samotnik w Klenowej, w Rep. Czeskiej, Nieuchwytność w Katowicach, Bliskość w Górkach Wielkich, Objawienie w Harbinie w Chinach, Chciwość w Zlinie, w Rep. Czeskiej, Gniazdo na Placu Hniezdoslava w Bratysławie, Ulotnośćw Rybniku, Wtulony II w Europejskim Parku Rzeźby w Pabianicach, Całość na placu Teatralnym w Cieszynie, Wtulony w Europejskim Parku Rzeźby w Pabianicach,  Wsłuchani na ulicy Zacisze w Katowicach, Gniazdo w Parku Słowackiego we Wrocławiu, Objęci w Parku Rodzinnym w Chełmku, Uśpieni w Parku Pokoju w Cieszynie, Wieczność w CH Agora w Bytomiu, Sen na Placu Wolności w Katowicach, Gniazdo w ogrodzie Willi Caro w Gliwicach, Równowaga, na Rynku w Bytomiu, Sen w Parku Chopina w Gliwicach, Pragnienie, na dziedzińcu Zamku Sieleckiego w Sosnowcu, 7 łez na Placu Teatralnym w Zabrzu, Pragnienie na Rynku w Gliwicach, Ponad na placu Kościuszki w Bytomiu.

Zrealizował ponad 45 wystaw indywidualnych oraz brał udział w ponad 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. 

Jego prace opublikowane zostały w ponad 60 katalogach, w licznych artykułach prasowych,  telewizji i internecie. Kwartalnik artystyczny FaArt poświęcił jego sylwetce artystycznej cały numer. 

Close Menu
Call Now ButtonZadzwoń
error: Zawartość chroniona