SKU: TK02

Tomasz KOCLĘGA (1968), Instabilitate Statera

szkło, brąz

26 x 16 x 16 cm

SPRZEDANE

3 500,00 

Jesteś zainteresowany? Zadzwoń do nas lub napisz na office@galeria-plac-zamkowy.pl

Możesz też złożyć alternatywną ofertę

Tomasz Koclęga w 1993 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Uprawia rzeźbę figuratywną. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Wykładał również na zagranicznych uczelniach w Finlandii, w  Stanach Zjednoczonych i Czechach. Prace Tomasza Koclęgi znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na całym świecie.

Twórczość Tomasza Koclęgi skupia się na naturze człowieka z jej pragnieniami, emocjami, możliwościami i marzeniami. Ta fascynacja wyznacza obszar jego twórczości wyrażającej się przede wszystkim rzeźbą figuratywną. Doskonałe wyczucie formy umożliwia widzom zgłębianie i odkrywanie prawdy o człowieku. Treść emocjonalną i intelektualną artysta kondensuje w zdeformowanych ciałach ludzkich, których ciche gesty stanowią alfabet wyrażania uniwersalnych wartości.

Artysta posiada w swym dorobku monumentalne rzeźby w przestrzeniach publicznych na trzech kontynentach. Są one eksponowane między innymi w Saint Louise (USA), New Delhi, Czandigharze (Indie), Wilnie (Litwa), Zlinie (Rep. Czeska) oraz Bytomiu, Rybniku i Katowicach. W grudniu 2020 roku, w New Delhi, została zainstalowana najnowsza, monumentalna praca artysty zatytułowana “Inner Balance”. Rzeźba o wymiarach 7 x 10 x 8 m, odlana z 6,5 tony brązu, jest w chwili obecnej jego największym dziełem.

Od kilku lat artysta tworzy też kameralne rzeźby z brązu. Charakteryzują się one dynamiką kompozycji, ekspresją wyrazu, deformacją. Wszystko to składa się na charakterystyczną, rozpoznawalną formę, operująca bogatym językiem gestów.
Bardzo ciekawa w brązach Koclęgi wydaje się otwartość autora na poszukiwanie nowych kontekstów – poprzez łączenie materiałów. Kolekcjonerzy cenią prace, w których autor łączy brąz z elementami szklanymi, kamieniami, drewnem, złotem. Najnowszymi pracami Koclęga wkracza w nowe obszary artystycznych poszukiwań. Już nie tylko forma, gest i różnorodność użytych materiałów, ale również kolor budują przekaz.

Koclęga prezentował swoje prace na ponad 50 wystawach indywidualnych oraz ponad 100 zbiorowych wielu krajach, np. w USA, Japonii, Indiach, Chinach, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Belgii, Niemczech, Indonezji, Hong Kongu, Tajwanie, Austrii, Finlandii, Włoszech, Słowacji, Czechach i wielu polskich miastach.

Jest liderem i twórcą grupy artystycznej Snow Art Poland, rzeźbiącej w śniegu.  Wraz z grupą otrzymał liczne nagrody na największych i najważniejszych  międzynarodowych konkursach rzeźby w śniegu:

  • The Bronze Award w Harbinie, Chiny (2015);
  • Nagroda The Best Craetivity Award w Harbinie, Chiny (dwukrotnie: 2014 i 2016);
  • The Fourth Prize w Sapporo, Japonia (dwukrotnie: 2015, 2017);
  • Award of Nayoro City w Nayoro, Japonia (2016)
  • The Audience Award w Krasnojarsku, Rosja (2017).

Regularnie bierze udział w międzynarodowych targach sztuki. Prezentuje swe rzeźby głównie na rynkach azjatyckich, w Korei Południowej, Hong Kongu, Indiach i na Tajwanie

Powiązane obiekty