Stefan RYBI (1940)- sylwetka artysty

Urodził się w 1940 r. w Leńach koło Białegostoku. Uczeń znanego pejzażysty prof. Aleksandra Welsa. Od 1963 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Przez wiele kadencji członek zarządu ZPAP Białystok. Uprawia malarstwo sztalugowe, ścienne, sakralne, polichromię, sgrafitto, grafikę i plakat. Autor dzieł o charakterze nadrealistycznym, tworzonych przy użyciu realistycznego arsenału środków wyrazu. Wystawia w kraju i za granicą. Otrzymał odznakę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zasłużony Dla Kultury Polskiej.

Stefan Rybi przenosi nas w niezwykły świat swoich obrazów. Jego twórczość wyróżnia się spośród dzisiejszej malarskiej awangardy poprzez odwołania do dawnych mistrzów, tworząc formę i metaforę które wciąż zachwycają. Jego prace to mistyczne arcydzieła o surrealizmie, które wznoszą się na wyżyny mistrzowskiej wykonania.Nawiązania do tradycji Vermeera van Delft są oczywiste, gdy spojrzymy na obrazy Stefana Rybiego. Artysta często pojawia się na płótnach Rybiego jako inspiracja, jako subtelny hołd dla wielkiego artysty. Jednakże, warto zauważyć także nawiązania do artystów takich jak Hieronim Bosch czy Pieter Bruegel.

Jego mistrzostwo w budowaniu nastrojów jest niezwykłe. Przez warsztatową doskonałość, malarz potrafi stworzyć atmosferę, która przenika nasze dusze. Przestrzenie Mazur i Biebrzańskiego Krajobrazu stają się miejscem, w którym Stefan Rybi doskonale się odnajduje. Jednakże, natura w jego obrazach nigdy nie jest przedstawiona wprost. Pejzaże odrealniane są poprzez mistyczne mgły i przeplatające się światłocienie. Ptaki stają się ideą koniecznej formy, symbolizującą swobodę i transcendencję. Ludzkie postacie przybierają różne formy – czasem karykaturalne, czasem wyidealizowane piękności. Poprzez te niezwykłe techniki artystyczne, Stefan Rybi przenosi nas w inny wymiar rzeczywistości.

Obrazy Stefana Rybiego są nie tylko mądre, ale również niezwykle piękne. Ich uroda jest naznaczona piętnem osobowości artysty, który wkłada w nie swoje serce i duszę. To poezja z pędzlem, która ożywia płótno i porusza nasze zmysły.

Udziały w wystawach, m.in.:

1958-1963 – wystawy indywidualne, Białystok;

1964 – IV Ogólnopolska Wystawa Malarstwa, Bielsko-Biała;

1965 – Wystawa 4 Województw Wschodnich;

1967 – Indywidualna wystawa w Domu Artysty Plastyka, Warszawa;

1968 – Paris Jouvisy 10 Salon international – Złoty Medal;

1970 – Międzynarodowy plener w Pocitel, Jugosławia;

Wystawa w Monstar, Jugosławia;

Wystawa malarstwa Sarajewo, Jugosławia;

1972 – Wystawa Polskiego Malarstwa w Helsinkach, Finlandia;

Wystawa Grupy Malarzy Białostockich w Kownie, ZSRR;

Wystawa Grupy Malarzy Białostockich w Warszawie – Dom Wojska Polskiego;

1978 – Retrospektywna Wystawa Twórczości w Salonie BWA Arsenał, Białystok;

1980 – udział w II Wystawie Srodowiskowej ZPAP, Białystok;

1985 – wystawa poświęcona pamięci ks. Jerzego Popiełuszki;

1986 – wystawa indywidualna, Białystok;

1987 – wystawa indywidualna, Zigen, RFN;

1989 – wystawa indywidualna, Białystok;

1990 – I Wystawa Reaktywowanego ZPAP „Muzeum Ratusz”;

1993 – wystawa indywidualna, Celle, RFN;

1994 – II Wystawa Okręgowa ZPAP, Białystok;

1994-2000 – udział w wielu wystawach i plenerach na terenie Polski;

1998-2004 – Biały Salon Sztuk Pięknych – Arsenał, Białystok.

Dostępne prace: