Należy podkreślić, że to co po polsku nazywamy sygnaturą jest w gruncie rzeczy zbiorem ideogramów chińskich mających z założenia określać czas powstania jak i ewentualnego wytwórcę danego wyrobu.
Jedyną pewną zasadą dotyczącą chińskich znaków na porcelanie jest to, że większość z nich NIE pochodzi z okresu, na który wskazują. Wynika to z faktu że na przestrzeni dziejów garncarze chińscy kopiowali swoich poprzedników. Artyści chcieli w ten sposób imitować mistrzowskie zdolności swoich przodków. Mając do czynienia z wazonem „sygnowanym” jako wyrób z czasów cesarzy Ming (1368-1644), możemy trzymać w rękach przedmiot wykonany za dynastii Qinq (1644-1912). Jednakże, znaki te stanowią swoistego rodzaju odcisk palca garncarza oraz epoki, w której je namalowano. Jeśli dokładnie je zbadać, oferują one wielką pomoc w identyfikacji daty oraz twórcy większości chińskiej porcelany. Jednocześnie warto pamietać że porcelana wykonana jako kopia również może mieć wysoką wartość. W tym artykule podejmujemy próbę zidentyfikowania niektórych znaków, które można znaleźć na chińskiej porcelanie.
Ze względu na bogactwo tradycji porcelany chińskiej nie możemy zamieścić tutaj wszystkich możliwych kombinacji znaków. Jeśli nie znajdziesz zdjęcia przypominającego Twoją sygnaturę- napisz do nas! Chętnie pomożemy zarówno z identyfikacją jak i wyceną Twojej chińskiej porcelany.
Gdzie szukać chińskich ideogramów na porcelanie?
Znaki cesarskie najczęściej znajdują się na spodzie naczynia. Mogą jednak również pojawić się na zewnętrznej stronie spodu lub przy wylewie naczynia, zazwyczaj w pojedynczej poziomej linii.
Jak wyglądają chińskie oznakowania porcelany?
Sygnatury na chińskiej porcelanie zwykle są pisane jednym z dwóch bardzo różniących się od siebie stylów pisma: kaishu, czyli pismem regularnym, oraz zhuanshu, czyli pismem pieczęciowym.
Skąd mogę wiedzieć czy dana sygnatura jest autentyczna?
Żeby zdecydować czy znak cesarski jest „z epoki” czy może jest późniejszą kopią, ważne jest analiza sygnatury w połączeniu z analizą jakości dzieła.
Jakość autentycznych znaków cesarskich bywa różna, ale na dziełach specjalnie zamówionych dla cesarza lub jego dworu, znak cesarski powinien być najwyższej jakości. Bardzo słabo wykonany znak na ceramicznym lub artystycznym dziele przeznaczonym dla cesarza powinien wzbudzić niepokój. Używając sformułowania „najwyższa jakość” mamy na myśli znaki wykonane starannie, schludnie i symetrycznie. Sygnatury o słabym poziomie wykonania są niestaranne i „koślawe”.
Mimo to, często spotyka się słabiej wykonane znaki na ceramice niższej jakości lub dzieła sztuki wykonane w okresie panowania cesarza, ale nie przeznaczonych do użycia przez cesarski dwór. Wiele obiektów zalicza się do tej kategorii i często nazywa się je minyao, czyli „naczynia ludowe”, odróżniając je od guanyao, czyli „naczyń oficjalnych”.
Więcej przykładów sygnatur na chińskiej porcelanie:
Sygnatury na chińskiej porcelanie – podsumowanie
Ze względu na swoją egzotykę chińskie dzieła sztuki i antyki, w tym porcelana, wydają się być trudne do identyfikacji. O ile wymaga to pewnego zakresu wiedzy a także doświadczenia to wycena czy identyfikacja są możliwe. Należy pamiętać że w przypadku chińskiej porcelany i brązów nie tylko treść ideogramów świadczy o wieku i pochodzeniu obiektów. Do analizy chińskiej porcelany należy podchodzić holistycznie- zarówno jakość przedmiotu jak i sposób wykonania sygnatury mają znaczenie.
Gdzie mogę zidentyfikować i wycenić swoje chińskie antyki?
Jeżeli posiadasz obiekty, które mogą być chińskimi antykami (porcelana, brązy, malarstwo) zgłoś się do nas! Zapewniamy profesjonalną pomoc w oparciu o wiedzę ekspertów z którymi współpracujemy. Są to rzeczoznawcy zarówno Polscy jak i chińscy dzięki czemu możesz liczyć na rzetelne i wyczerpujące informacje! Możesz też skorzystać z usług portalu sztukachin.pl
Gdzie mogę sprzedać swoje antyki, w tym chińską porcelanę?
Jeżeli udało Ci się zidentyfikować posiadane przedmioty, w tym rozszyfrować sygnatury na chińskiej porcelanie, być może myślisz o jej sprzedaży. Mimo małego zainteresowania tym rodzajem antyków na polskim rynku sztuki być może będziemy mogli być Twoim klientem. W Galerii Plac Zamkowy jesteśmy zainteresowani wszelkiego rodzaju chińskimi antykami, w tym porcelaną. Możemy kupić od Ciebie wybrane obiekty dobrej jakości lub znaleźć odpowiedniego kupca wśród naszych klientów w Azji i Europie! Możesz również skorzystać z pomocy na portalu sztukachin.pl